LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

15 DEC: WORKSHOP: NYÅRSYOGA SANKALPA - "THE POWER OF INTENTION"

Inför ett nytt år så är det många som reflekterar över sig själv och sitt liv och känner en spontan längtan att släppa taget om gamla livsmönster och en önskan om att skapa förändring. Det är vanligt att ta sig an det nya året genom att avge nyårslöfte. Problemet med nyårslöften är att de utgår från ego-baserat tänkande och i grunden från en idé om att vara otillräcklig. Detta gör att vi ofta väljer nyårslöfte ur ett ”utifrån-perspektiv” och utifrån det vi tror att vi behöver förändra, vilket bäddar för misslyckande. I den klassiska yogan så används Sankalpa som ett kraftfullt verktyg för sinnet (och hjärtat) att från en djupare inre stilla plats av sann medvetenhet skapa en vägvisande riktning och kraft i ditt liv.

I denna workshop så fördjupar vi oss lite kring Sankalpa som begrepp och metod och du ges möjlighet att utforska din intention och forma din Sankalpa. Innehåller reflekterande övningar, fysiska övningar (asanas), andningsövning (pranayama), djupavslappning (yoga nidra) och mantrameditation.

Vi bjuder på yogiskt fika!
Passar alla!

DATUM & PRIS:

Fredag 15 dec
Kl 18.00-20.30
Pris: 300:-

LÄRARE:

Anna Aggestål
E-post: anna.a.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 0730-33 93 96

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Järnvägsallén 20, 903 28Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17