LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

FÖRDJUPNING, SHAKE IT OFF -
SPÄNNINGSFRIGÖRELSE & AVSLAPPNING

Trauman, stress och spänningstillstånd som vi inte medvetandegör och tar hand om leder till olika problem både kroppsligt och mentalt.

I denna workshop så utforskar vi vår grundläggande ”fight-or-flight-muskel” psoas (höftböjarna) och använder oss av kroppsegna vibrationer i musklerna (vilket är nervsystemets naturliga funktion för stressreglering som skapar gradvis avspänning i muskeln inifrån och ut) för att på ett enkelt och avslappnat sätt lösgöra inlagrade spänningar och blockeringar.

Vi praktiserar även olika yogatekniker som ger möjlighet för inlagrad spänning att frigöras, genom att på ett skonsamt sätt mjukgöra, stretcha och släppa på stelhet i kroppen. Men även tekniker för att harmonisera och balansera sinnet och möjliggöra avslappning och ökat välbefinnande.

Passar den som är introducerad i och har praktiserat tekniken tidigare och vill fördjupa sig.

DATUM & TID:

15 okt
Lördag kl 8.30-11.00
Pris: 300:-. 

LÄRARE:

Anna Aggestål
E-post: anna.a.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 0730-33 93 96

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17