LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

HAVAN & KIRTAN - MANTRAMEDITATION 21 OKT

Kirtan är en viktig del av Bhakti Yoga, ”the Yoga of the Heart”. I kirtan använder vi oss av traditionella mantras (ljudvibrationer). Dessa mantras kan skapa en atmosfär och ett inre tillstånd som möjliggör en upplevelse av meditation och frigörandet av mental och emotionell stress.

Du behöver ingen tidigare erfarenhet av sång, mantra eller yoga för att delta. 

Vi inleder med havan – eldceremoni kl. 16 och fortsätter därefter med kirtan. Välkommen att vara med på båda eller anslut till kirtan ca kl. 16.40.

Havan är en eldritual där elden symboliserar en process av renande. Vi sjunger inledande vediska mantran och fortsätter därefter med Mahamrityunjaya mantra 108 gånger. Detta mantra skapar positiva, helande vibrationer som revitaliserar den fysiska kroppen och sinnet, och har effekter inte bara för den som sjunger utan även för omgivningen. Du behöver inte kunna något mantra utantill eller kunna sjunga – du är välkommen som du är! Ingen avgift men frivillig donation till välgörande ändamål. Anmälan på hemsidan.

DATUM & PRIS:

Lördag 21 oktober

Kl. 16.00-17.30
Vi inleder med havan – eldceremoni kl.16 och fortsätter därefter med kirtan. Välkommen att vara med på båda eller anslut till kirtan ca kl.16.40.

Ingen kostnad. Frivillig donation till välgörande ändamål

LÄRARE:

Cecilia Gustafsson och Åsa Törnblom
E-post: cecilia.umeayogaskola@gmail.com
asa.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 070-4010051 (Cecilia), 070-6004632 (Åsa)

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17