LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

29 DEC NYÅRSYOGA: SANKALPA- "THE POWER OF INTENTION"

Inför ett nytt år så är det många som reflekterar över sig själv och sitt liv och känner en spontan längtan att släppa taget om gamla livsmönster och en önskan om att skapa förändring. Det är vanligt att ta sig an det nya året genom att avge nyårslöfte. Problemet med nyårslöften är att de utgår från ego-baserat tänkande och i grunden från en idé om att vara otillräcklig. Detta gör att vi ofta väljer nyårslöfte ur ett ”utifrån-perspektiv” och utifrån det vi tror att vi behöver förändra, vilket bäddar för misslyckande.

I den klassiska yogan så används Sankalpa som ett kraftfullt verktyg för sinnet (och hjärtat) att från en djupare inre stilla plats av sann medvetenhet skapa en vägvisande riktning och kraft i ditt liv.
I denna nyårsyoga så fördjupar vi oss lite kring Sankalpa som begrepp och metod och du ges möjlighet att utforska din intention och forma din Sankalpa. Innehåller teori, reflekterande övningar, fysiska övningar, andningsövningar, djupavslappning och mantrameditation. Passar nybörjare såväl som mer erfarna yogautövare.

DATUM & PRIS:

Torsdag 29 dec kl 16.00-18.00
Pris: 250:-

Early bird-erbjudande: 
Betala senast 10/12 och få rabatterad avgift, 200:-.
 

LÄRARE:

Anna Aggestål
E-post: anna.a.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 0730-33 93 96

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17