LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

YINYOGA-WORKSHOP 30 SEPT: ÅTERHÄMTNING & DJUP REVITALISERING

Yinyoga som också brukar kallas ”yoga för stela” är en mjuk yogaform där alla övningar praktiseras sittande eller liggande.
Denna workshop ger dig möjlighet att gå in i helgen med en avslappnad kropp/sinne och påfylld med energi. Vidare får du teori om varför återhämtning är så viktigt och tips på hur du kan införliva det i din vardag.

Vi kommer att praktisera övningar för hela kroppen vilket medför att passet innehåller höftöppnare, ryggradsutdragare, vridningar och övningar för att mjuka upp musklerna i ben och säte. Under passet stannar vi i varje position 3–5 minuter vilket ger möjlighet att släppa på spänningar både fysiskt och mentalt.

Efter de fysiska övningarna praktiseras en längre djupavslappning – Yoga Nidra. Passet avslutas med Metta Bhavana-meditation. Detta är en meditation där man övar sig i att acceptera och känna kärlek och vänlighet till sig själv och alla andra i sin omgivning.
 
Under kvällen bjuds du på te och frukt och denna workshop passar både dig som är nybörjare och dig som har praktiserat yoga länge eftersom varje övning anpassas efter var och ens förutsättningar.

PROVA-PÅ GRATIS:

Torsdag 8/9 kl. 20.00-21.00

Anmälan via mail eller sms, ingen avgift - enbart för dig som inte gått kurser på yogaskolan nyligen.
 

DATUM & PRIS:

Fredag
30 september
Kl 16.00-18.15
300:-

Du har möjlighet att delta i tre yinyoga-workshops med olika teman under höstterminen; 30 sept, 14 okt och 25 nov. Antingen bokar du in dig på alla tre eller väljer att gå på enstaka. Om du bokar in dig på alla tre ges ett rabatterat pris på 750:- för alla tre; se flik "Yinyoga-workshops x 3".

Early bird-erbjudande: 
Betala senast 15/8 och få 10 % rabatt på avgiften.

LÄRARE:

Anna Lindberg
E-post: annalindberg.abc@gmail.com
Tel: 070-574 88 72

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17