LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

WORKSHOP 22 APR: RESTORATIVE/ÅTERHÄMTANDE YOGA

Återhämtande yoga brukar också kallas restorative yoga och den bygger på att vi inte kan släppa på spänningar via stretch utan att man måste släppa på spänningar via avslappning. Under den här workshopen kommer vi att använda oss av många kuddar, filtar och klossar för att kroppen verkligen ska känna sig stöttad, trygg och avslappnad.
 
Denna workshop är indelad i två delar där vi först kommer att göra restorative yoga varvat med teori om varför återhämtning är viktigt och tips på hur du kan införliva det i din vardag.
 
Efter del ett bjuds du på te, frukt och choklad. Del två inleds med en lugnande andningsövning Nadi shodana följt av en längre yoga nidra (djupavslappning) och passet avslutas med Metta Bhavana meditation. Detta är en meditation där man övar sig i att acceptera och känna kärlek och vänlighet till sig själv och alla andra i sin omgivning.

Restorative yoga är en mjuk yogaform som passar för alla och kan utövas vare sig du är ung eller gammal, vig eller stel, liten eller stor, man eller kvinna eller gravid.

DATUM & PRIS:

Lördag
22 apr
Kl 13.00-16.30
450:-

Erlagd kursavgift senast 1 månad innan kursstart: 400:-

LÄRARE:

Anna Lindberg
E-post: anna.umeayogaskola@gmail.com 
Tel: 070-574 88 72

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17