LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

18 NOV & 9 DEC: WORKSHOP: AVSLAPPNING & MEDITATION

Under november och december har du möjlighet att delta i två workshops på olika tema men med gemensamt fokus att skapa avslappning och stillhet i såväl kropp som sinne, och därmed möjligheter för att uppnå ett meditativt tillstånd. Båda tillfällena innehåller kort teori om temat för dagen, mjukgörande rörelser och positioner (asana), samt avslappnande och balanserande andningstekniker (pranayama).
 
Lördag 18 november är temat prana, energi. Du får bland annat praktisera en kombinerad andnings- och meditationsteknik (hasta mudra pranayama), djupavslappning med fokus på kroppens energiflöden (prana nidra), samt meditationen Ajapa Japa som balanserar kroppens viktigaste energikanaler.
 
Lördag 9 december fokuserar vi på våra chakran (energicenter), särskilt hjärtchakrat. Under eftermiddagen gör vi bland annat en längre djupavslappning (yoga nidra) med chakravisualisering, samt meditationen Hridayakash Dharana, Hjärtats rymd. Hridayakash Dharana kan frigöra och omvandla djupt liggande känslor, och sätter oss i kontakt med den inre stillheten och friden som finns bakom alla andra känslor, vilket kan hjälpa oss till ett mer balanserat känsloliv.

DATUM & PRIS:

Lördag 18 nov & 9 december

Kl. 13.00-15.30
400:-/workshop eller 700:- för båda
 

LÄRARE:

Cecilia Gustafsson
E-post: cecilia.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 070-4010051

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Järnvägsallén 20, 903 28 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17