LOGO NY Umeå Yogaskola MOBIL

HELGKURS, YOGISK STRESSHANTERING

Forskning pekar på sambandet mellan stress, överaktivitet, otillräcklig återhämtning och stelhet och smärta i muskler och bindväv i utsatta delar i kroppen och kring bäckenet/bäckenbotten (som på energinivå utgör vårt centrum för överlevnad och grundtrygghet).

Genom relationen till bindväv och nervsystem så begränsas även förmågan att andas djupt och att reglera och hantera känslor, spänningslägen och smärta.

Denna kurs syftar till att utifrån ett vetenskapligt och yogiskt perspektiv förstå varför stress uppstår och hur vi kan hantera, frigöra och förebygga den. Kursen innehåller kort teori, asanas (kroppsövningar), pranayama (andningsövningar), spänningsfrigörande tekniker, yoga nidra (djupavslappning) och meditation.

En intention är att möjliggöra ökad medvetenhet om sig själv och sina mönster samt att veckosluten ska få utgöra behagliga tillfällen att dra sig undan vardagen en stund och ägna tid åt sig själv och sin läkning.
Kom som du är - inga förkunskaper behövs, lämpar sig både för nybörjare och erfarna utövare.

DATUM & PRIS:

Fredagar & lördagar
30 sept - 1 okt
28 - 29 okt
25 - 26 nov

Fredagar kl 18.30-21.00
Lördagar kl 8.30-11.00

3 helger/1200:-

Early bird-erbjudande: 
Betala senast 15/8 och få 10 % rabatt på avgiften.
 

LÄRARE:

Anna Aggestål
E-post: anna.a.umeayogaskola@gmail.com
Tel: 0730-33 93 96

ANMÄLNINGSFORMULÄR:

För mer info om hur vi behandlar dina uppgifter läs här

Om yoga:


www.umeayogaskola.se | info@umeayogaskola.se 
Sveagatan 6, 903 27 Umeå | 070-628 26 55
Plusgiro: 10 27 72-1  |  Swish: 123 381 18 17